The venerable Servant of God, Fr. Aloísio Sebastião Boeing SCJ – priest according to the Sacred Heart of Jesus

https://doi.org/10.4467/25443283SYM.23.020.19573

 

Abstrakt

Świętość stanowi cel życia chrześcijańskiego. Jednym z przykładów świętości osób konsekrowanych jest postać czcigodnego sługi Bożego ks. Alojzego Sebastiana (Aloísio Sebastião) Boeinga SCJ. Celem artykułu jest ukazanie wzrostu duchowego tego kandydata na ołtarze, jego oddania w służbie ludowi Bożemu oraz inspiracji duchowych, jakie czerpał z duchowości Najświętszego Serca Jezusowego oraz pobożności maryjnej. 

Słowa kluczowe: Aloísio Sebastião Boeing, sercanie, świętość, powołanie do świętości, czcigodny sługa Boży

 

Abstract

Holiness is the goal of the Christian life. One of the examples of the holiness of consecrated persons is the figure of the venerable Servant of God, Fr. Aloysius Sebastian (Aloísio Sebastião) Boeing SCJ. The aim of the article is to show the spiritual growth of this candidate for the altar, his dedication to serving God’s people and the spiritual inspirations he drew from the spirituality of the Sacred Heart of Jesus and Marian piety. 

Keywords: Aloísio Sebastião Boeing, Dehonians, holiness, vocation to holiness, venerable servant of God

 

Wprowadzenie

Podstawowym celem życia konsekrowanego jest prowadzenie wiernych do świętości poprzez naśladowanie rad ewangelicznych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Najdoskonalszym wzorem życia tymi radami dla osób konsekrowanych jest Jezus Chrystus. Posynodalna adhortacja apostolska Vita consecrata przypomina, że „w świetle konsekracji Jezusa można odkryć, że inicjatywa Ojca jest źródłem wszelkiej świętości, pierwszą przyczyną życia konsekrowanego. Sam Jezus jest bowiem Tym, którego «Bóg namaścił Duchem Świętym i mocą» (Dz 10,38), «którego Ojciec poświęcił i posłał na świat» (J 10,36)”[1]. Owoce świętości widoczne w różnych rodzinach zakonnych są jasnymi znakami potwierdzającymi życie Ewangelią w duchu naśladowania Boskiego Mistrza. Także w przypadku Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego stanowią one owoc życia ewangelicznego wyrastającego z charyzmatu instytutu. 

Celem tego artykułu jest przybliżenie postaci ks. Alojzego Sebastiana Boeinga SCJ poprzez ukazanie drogi jego życia w duchu naśladowania założyciela, o. Leona Jana Dehona, oraz charyzmatu Zgromadzenia. Przykład życia czcigodnego sługi Bożego, gorliwego duszpasterza i wiernego ucznia Jezusa jest potwierdzeniem słów wypowiedzianych przez o. Leona Dehona, że prawdziwa świętość zawsze odzwierciedla piękno naszego Pana[2].  

 

1. Krótka historia życia czcigodnego sługi Bożego

Czcigodny sługa Boży ks. Alojzy Sebastian Boeing SCJ urodził się 24 grudnia 1913 roku w Vargem do Cedro(wówczas Imaruí, obecnie São Martinho – Santa Catarina). Jako pierworodny syn Jana Boeinga i Józefiny Effting Boeing został ochrzczony w kościele parafialnym pw. św. Sebastiana w Vargem do Cedro 26 grudnia 1913 roku. Sakrament bierzmowania otrzymał także w rodzinnej parafii 22 stycznia 1914 roku. Pochodził z głęboko chrześcijańskiej rodziny, praktykującej swoją wiarę. Jego rodzice codziennie uczestniczyli we Mszy Świętej i odmawiali różaniec[3]. Cechowały ich pobożność, gościnność oraz wrażliwość na potrzebujących, z którymi dzielili się tym, co posiadali. W wieku 11 lat, w 1925 roku, za namową swojego proboszcza, Alojzy rozpoczął naukę w szkole apostolskiej Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego w Brusque, a następnie w Corupá, gdzie kształcił się do 1931 roku[4]. Po ukończeniu szkoły średniej zdecydował się na wstąpienie do Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (dehonianie). Po odbyciu postulatu, 15 stycznia 1933 roku rozpoczął nowicjat w Brusque, który zakończył, składając 16 stycznia 1934 roku pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Następnie rozpoczął studia w wyższym seminarium duchownym przygotowujące do złożenia ślubów wieczystych i przyjęcia sakramentu święceń. Studia filozoficzne odbył w latach 1934-1935 w konwencie sercanów w Brusque. Kolejnym etapem były studia teologiczne w instytucie teologicznym prowadzonym przez Zgromadzenie w Taubaté (São Paulo). Gorliwie i wytrwale podążał drogą powołania, oddając się w pełni Zgromadzeniu i Kościołowi. Śluby wieczyste złożył 16 stycznia 1938 roku w Taubaté. Tutaj również3 października 1940 roku przyjął święcenia diakonatu, a następnie 1 grudnia 1940 roku otrzymał święcenia prezbiteratu z rąk bp. André Arcoverde de Albuquerque Cavalcanti[5]

Ksiądz Alojzy Sebastian Boeing SCJ swoją pracę duszpasterską rozpoczął jeszcze przed otrzymaniem święceń prezbiteratu. W latach 1936-1937 pracował jako nauczyciel i zakonnik w szkole apostolskiej w Corupá. W 1942 roku został skierowany do pracy w parafii pw. Ducha Świętego w Varginha (Minas Gerais), gdzie pełnił posługę wikariusza. W latach 1976-1982 pełnił urząd proboszcza w parafii pw. św. Ludgera w Pomerode (Santa Catarina)[6]. Jednym z ważnych etapów jego posługi kapłańskiej było pełnienie funkcji mistrza nowicjatu, którą sprawował przez 24 lata (1952-1976) najpierw w Brusque, następnie zaś w Rio Cerro (Santa Catarina). Wówczas to dał się poznać jako znakomity mistrz duchowy, pełen gorliwości i oddania. Jego wyrobienie duchowe zaowocowało następnie w pracy (od 1983 roku) w parafii pw. Nossa Senhora do Rosário w Nereu Ramos w Jaraguá do Sul (Santa Catarina), zwłaszcza zaś od 1985 roku, kiedy przejął jej prowadzenie. Tutaj też zmarł w opinii świętości w dniu 17 kwietnia 2006 roku[7]

 

2. Duchowość ks. Alojzego Sebastiana Boeinga SCJ

Duchowość ks. Alojzego Sebastiana Boeinga SCJ jest zakorzeniona w charyzmacie Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego założonego przez czcigodnego sługę Bożego o. Leona Jana Dehona[8]. Duchowość ta ściśle odnosi się do kultu Najświętszego Serca Jezusowego, akcentując ducha miłości i wynagrodzenia oraz oblacji kapłańskiej Syna Bożego. Zakładając instytut, który do 1883 roku istniał pod pierwotną nazwą Oblatów Serca Jezusowego, o. Leon Dehon wskazywał na jego cele, które ujął w kilku punktach: uwielbienie Boga oraz miłość i pocieszenie wobec Najświętszego Serca Jezusowego, którego motywem ma być wynagrodzenie uczynionych zniewag; duch ofiary i współpracy z łaską Bożą dla osiągnięcia zbawienia własnego i innych; rozszerzanie nabożeństwa do Bożego Serca poprzez nauczanie, rekolekcje i uświęcanie kleru oraz gorąca miłości i nabożeństwo do Serca Jezusowego w duchu objawień danych św. Małgorzacie Marii Alacoque[9]. Ksiądz Alojzy Sebastian Boeing SCJ żył głęboko przesiąknięty miłością Bożą, starając się w swojej posłudze duszpasterskiej być prorokiem miłosiernej miłości Najświętszego Serca Jezusowego. Zarówno w pracy formacyjnej na polu Zgromadzenia, jak też w posłudze wobec wiernych świeckich i osób, które zwracały się do niego z prośbą o pomoc i radę, starał się świadczyć o miłości Bożego Serca i umacniać duchowo tych, którzy do niego przychodzili. Nigdy nie zaprzestał pracy duszpasterskiej. Do końca swojego życia był poszukiwany przez ludzi, którzy pragnęli uzyskać od niego porady duchowe. Umiejętność właściwego rozeznania duchowego oraz udzielenia odpowiednich porad była wielkim darem, jaki otrzymał od Boga i którym dzielił się bez ograniczeń. Istnieje wiele świadectw o jego stałej dyspozycyjności wobec potrzebujących porady i wsparcia duchowego[10]. Szukano go często w dzień i w nocy, także telefonicznie. Nie zaprzestał udzielania pomocy nawet wtedy, kiedy był już złożony chorobą i leżał w łóżku. Zwracano się do niego o porady nie tylko dotyczące życia duchowego, ale także związane z życiem rodzinnym, z prośbą o błogosławieństwo i wstawiennictwo u Boga w różnych sprawach. W rozmowach duchowych okazywał ludziom wiele współczucia, zwłaszcza wobec osób chorych i cierpiących. Mógł godzinami udzielać porad duchowych, nie odczuwając zmęczenia. Był postrzegany przez wiernych jako bardzo dobry człowiek, który przez całe swoje życie czynił bezinteresownie dobro[11].  

Obok duchowości ukierunkowanej na Najświętsze Serce Jezusa w życiu czcigodnego sługi Bożego dostrzegamy silny rys duchowości maryjnej. Jej źródło odnajdujemy przede wszystkim w charyzmacie Instytutu, do którego należał. Założyciel sercanów, o. Leon Dehon, duchowość wynagradzającą i oblacyjną opierał na misteriach z życia Jezusa, podkreślając w szczególny sposób misterium wcielenia. Wcielenie Syna Bożego ujmował przede wszystkim w kategorii niezmiernego daru miłości Ojca, który obok objawienia swojej miłości w akcie stworzenia posyła swojego Syna jako „króla, brata i przyjaciela” ludzi[12]. Rozważanie nad tajemnicą wcielenia często skupiał wokół Psalmu 40(39), który rozpatrywał w duchu interpretacji podanej przez List do Hebrajczyków, opisujący przyjście Jezusa na świat. Słowa psalmu: „Oto przychodzę; w zwoju księgi o mnie napisano: Jest moją radością, mój Boże, czynić Twoją wolę” (Ps 40(39),8-9) przez List do Hebrajczyków są komentowane w następujący sposób: „Na mocy tej woli uświęceni jesteśmy przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze” (Hbr 10,10). Owocem miłosnego dialogu pomiędzy Ojcem i Synem, jaki ma miejsce w łonie Trójcy Przenajświętszej, jest dobrowolna postawa drugiej Osoby Bożej, wyrażająca się w słowach: „Ecce venio – Oto idę”. Właśnie owo Ecce venio, w rozumieniu Założyciela podjęte później w tradycji duchowej założonego przez niego Instytutu, obejmuje w swej treści całą miłość Boga objawioną w Synu, gotowość daru z siebie, początek dzieła odkupienia oraz wzór postawy oblacyjnej. Niejako analogiczną do postawy Syna Bożego jest postawa Maryi z Jej Ecce ancilla – „Oto ja służebnica Pańska” (por. Łk 1,38), która stanowi naśladowanie dyspozycyjności Syna Bożego wobec Ojca Niebieskiego. Uczucia oblacji, otwartości, dyspozycyjności, wsłuchania się w słowo Boga, uległości wobec woli Ojca, kontemplacji oraz miłości towarzyszą nieustannie Maryi i czynią z Niej wierną uczennicę Słowa Wcielonego. Ojciec Leon Dehon wyjaśnia, że „przez Ecce ancilla i swoje przyzwolenie Maryja zgodziła się zostać Matką Odkupiciela. (…) Okazała gotowość do wypełnienia woli Boga i stania się Jego służebnicą. Taka postawa stanowi właściwą istotę żertwy i decyduje o doskonałości wszystkich cnót, będących źródłem łask i zasług”[13]. Maryja jest więc wzorem dla uczniów o. Leona Dehona, którzy – jak Ona – winni z miłością obejmować krzyż, pragnąc go jako największego skarbu i nie tracąc przy tym odwagi i radości[14].

Drugim ważnym źródłem duchowości maryjnej ks. Alojzego Sebastiana Boeinga SCJ jest oddziaływanie maryjnej pobożności i jej roli w ewangelizacji Ameryki Łacińskiej, w tym także roli sanktuarium maryjnego w Aparecidzie. Rolę tej duchowości podkreśla pierwsza założycielska Konferencja Ogólna Episkopatu Latynoamerykańskiego (CELAM – Consejo Episcopal Latinoamericano), która odbyła się w Rio de Janeiro w 1955 roku. W Deklaracji otwierającej obrady określa ona Maryję jako Matkę i Królową kontynentu amerykańskiego oraz przyzywa Jej wstawiennictwa, używając tytułu Stella Maris[15]. Natomiast w dokumencie CELAM z Puebli, nawiązującym do VIII rozdziału konstytucji Lumen gentium II Soboru Watykańskiego, Maryja została ukazana jako Matka i wzór Kościoła. Dokument ten mocno podkreśla, że rolę Maryi w głoszeniu Ewangelii na kontynencie amerykańskim uwypuklają nie tylko objawienia w Guadalupe, ale także oddziaływanie wszystkich sanktuariów maryjnych na kontynencie, będących oznaką spotkania wiary Kościoła z historią Ameryki Łacińskiej. Zauważa on także, że pobożność maryjna zakorzeniona w wierze ludu niejednokrotnie stanowiła więź, która utrzymywała wiernych w tych rejonach Kościoła, w których brakowało odpowiedniej opieki duszpasterskiej. Nie dziwi więc fakt, że Maryja postrzegana jest nie tylko jako Matka Kościoła i Matka Chrystusa – Jego Założyciela, ale jako doskonały wzór chrześcijanina i obraz Kościoła[16].

Jednym z zewnętrznych przykładów pobożności maryjnej ks. Alojzego Sebastiana Boeinga SCJ stała się Grota Naszej Pani z Aparecidy (Nossa Senhora Aparecida), której budowę rozpoczął. Jej działalność została zainaugurowana w 1991 roku. Świadczy ona o wielkiej czci i miłości, jaką darzył on Matkę Bożą. W tym miejscu często lubił się modlić, zwłaszcza w milczeniu. Tutaj także celebrował Mszę Świętą. Wszystkich zachęcał do powierzania swojego życia Maryi i do ufności w Jej przemożne wstawiennictwo. W 2020 roku grota została odrestaurowana, otrzymując nową niszę, w której umieszczono replikę wizerunku Matki Bożej z Aparecidy[17]. Innym przykładem pobożności maryjnej sługi Bożego była inicjatywa poświęcenia nowicjatu Zgromadzenia Matce Bożej Fatimskiej[18]

Szczególnym owocem duchowości ks. Alojzego Sebastiana Boeinga SCJ stała się założona przez niego 2 sierpnia 1974 roku wspólnota Fraternidade Mariana do Coração de Jesus w Jaraguá do Sul. Motywem do powstania tego dzieła było pragnienie, by charyzmat związany z duchowością Najświętszego Serca Jezusowego i duchowością maryjną mógł stać się także ewangeliczną drogą życia dla osób, które chciały nim żyć. Mając świadomość odpowiedzialności za powstałe dzieło, od 1983 roku ks. Alojzy Sebastian Boeing SCJ przeniósł się do Nereu Ramos (Jaraguá do Sul – Santa Catarina), gdzie poświęcił się opiece nad założoną wspólnotą kobiet konsekrowanych oraz służył pomocą i poradą duchową wszystkim tym, którzy przybywali, by szukać u niego inspiracji do życia w naśladowaniu Chrystusa. Początkowo założone dzieło nie miało być kolejnym zgromadzeniem zakonnym, ale raczej wspólnotą świeckich konsekrowanych, prowadzących życie wspólnotowe. Stopniowo jednak osoby skupiające się we wspólnocie zaczęły odczuwać, że powinny stworzyć wspólnotę życia religijnego, o minimalnej liczbie struktur, przez co mogliby stać się niejako pośrednikami pomiędzy powołaniem świeckim i zakonnym. Obecnie wspólnota została uznana przez biskupa diecezji Joinville jako żeńskie stowarzyszenie wiernych[19]. Szczegółowym charyzmatem konsekrowanych kobiet, które żyją we wspólnocie, stała się misja miłości i wynagrodzenia z uwzględnieniem miłosierdzia wobec kapłanów. Siostry poświęcają czas modlitwie, czytaniu duchowemu w jedności z eucharystycznym Sercem Jezusa. Ich szczególnym wzorem jest Maryja, która inspiruje je do bezinteresownej służby innym i uczy, w jaki sposób być poddanym natchnieniom Ducha Świętego[20]. Założona przez ks. Alojzego Sebastiana Boeinga SCJ wspólnota wciąż się rozrasta i promieniuje radością w służbie Bogu w prostocie życia. Jego córki duchowe naśladują miłość Chrystusa i starają się uobecniać to, czego doświadczyła rodzina z Nazaretu i przyjaciele Syna Bożego w Betanii – słuchając słowa Bożego i oddając się dla spraw Ojca Niebieskiego oraz służąc gościnnością ze szczególną postawą oddania wobec kapłanów[21].

 

3. Owoce życia poświęconego Bogu i ludziom

Przekonanie o świętości ks. Alojzego Sebastiana Boeinga SCJ rozprzestrzeniało się wśród wiernych jeszcze za jego życia. Tuż po jego śmierci wierni podjęli inicjatywę, by pochować go w miejscu, gdzie prowadził swoją pracę duszpasterską, w Nereu Ramos (Jaraguá do Sul – Santa Catarina). W tym celu podjęli stosowne kroki, zwracając się do odpowiednich władz i uzyskując na to konieczne pozwolenie. Ksiądz Alojzy Sebastian Boeing SCJ został pochowany w ogrodzie kościoła Nossa Senhora do Rosário. Od chwili pochówku miejsce to stało się celem pielgrzymek i modlitwy. Na grobie czcigodnego sługi Bożego, wykonanym z białego granitu, wierni składają świeże kwiaty i znicze, stanowiące wyraz wdzięczności licznie przybywających pielgrzymów. Przy grobie pozostawiają oni swoje prośby o wstawiennictwo oraz świece i tabliczki z podziękowaniami[22]. Wielu korzysta z sakramentu pokuty i pojednania oraz uczestniczy w Eucharystii[23]. Obok grobu ks. Alojzego Sebastiana Boeinga SCJ znajduje się muzeum i dom, w którym mieszkał, dostępne dla zwiedzających[24]. Zgromadzone tam eksponaty pozwalają zapoznać się bardziej szczegółowo z jego życiem i działalnością apostolską[25].

W związku z niesłabnącym przypływem wiernych do grobu sługi Bożego po upływie pięciu lat od jego śmierci wspólnota Fraternidade Mariana do Coração de Jesus w osobie koordynatorki s. Neide E. Girolli, przy wsparciu Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, wystąpiła z prośbą do bp. Irineu Roque Scherera[26] o otwarcie etapu diecezjalnego procesu kanonizacyjnego ks. Alojzego Sebastiana Boeinga SCJ. Po uzyskaniu 28 lutego 2013 roku Nihil obstat z Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, 11 marca 2013 roku bp Irineu Roque Scherer, ordynariusz diecezji Joinville, ogłosił zamiar rozpoczęcia etapu diecezjalnego procesu, który następnie został przez niego otwarty 17 maja 2013 roku w katedrze pw. św. Franciszka Ksawerego w Joinville. Etap diecezjalny zakończył się 17 marca 2015 roku. Zebrany materiał został następnie przekazany do Kongregacji ds. Kanonizacyjnych[27]. W dniu 23 lutego 2023 roku wydano dekret o heroiczności cnót ks. Alojzego Sebastiana Boeinga SCJ, stanowiący kolejny etap procesu kanonizacyjnego[28]. Od tej pory przysługuje mu tytuł „czcigodnego sługi Bożego”[29]. Obecnie Kościół oczekuje na potwierdzenie jego świętości, modląc się o cud za jego wstawiennictwem[30]. Jest on konieczny do tego, by doszło do beatyfikacji[31]

 

Zakończenie

Czcigodny sługa Boży ks. Alojzy Sebastian Boeing SCJ stanowi piękny przykład kapłana według Serca Bożego. Jego duchowość zakorzeniona w charyzmacie Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego stała się siłą i inspiracją do działania ewangelicznego pośród wiernych, do których został posłany. Jego wielkie oddanie wobec ludzi cechowała dyspozycyjność, której wzorem była oblacja Syna Bożego. Otwartość na drugiego człowieka łączył z bezinteresowną miłością oraz umiejętnością rozeznawania rzeczy Bożych, co pomagało kształtować życie wiernych według praw Ewangelii. Naśladując miłość Bożego Serca oraz dobroć i czułość Maryi, dla wielu stał się prawdziwym ojcem duchowym i powiernikiem w trudnych sytuacjach życia. Przykład jego postawy wierności wobec Ewangelii do dzisiaj inspiruje wielu, którzy szukają jego wstawiennictwa u Boga. 

 

Bibliografia

Bishop André Arcoverde de Albuquerque Cavalcanti, https://www.catholic-hierarchy.org/bishop/barcover.html (odczyt z dn. 17.10.2023 r.).

Bishop Irineu Roque Scherer, https://www.catholic-hierarchy.org/bishop/bscherer.html (odczyt z dn. 21.10.2023 r.). 

Bispos anteriores, https://www.diocesegaranhuns.org/institucional/clero/bispos-anteriores/ (odczyt z dn. 21.10.2023 r.).

CELAM, Documento de Puebla. III Conferencia General del Episcopado Latinoamericano, https://www.celam.org/documentos/Documento_Conclusivo_Puebla.pdf (odczyt z dn. 18.10.2023 r.).

CELAM, Rio de Janeiro (1955). Iª Conferencia General del CELAM, https://www.celam.org/documentos/Documento_Conclusivo_Rio.pdf (odczyt z dn. 18.10.2023 r.).

Comunidade celebra venerabilidade de padre Aloísio Boeing, https://www.diocesejoinville.com.br/informa/comunidade-celebra-venerabilidade-de-padre-aloisio-boeing-2023-04-18-11-02-51 (odczyt z dn. 17.10.2023 r.).

Conheça a nossa história, https://www.diocesejoinville.com.br/pagina/historia (odczyt z dn. 21.10.2023 r.).

Daniluk M., Dehon Léon SCJ, w: L. Bieńkowski, F. Gryglewicz, R. Łukaszyk (red.), Encyklopedia katolicka, t. 3, Lublin 1995, kol. 1098-1099.

Dehon L., Dyrektorium duchowe Księży Najświętszego Serca Jezusowego, Warszawa 1997.

Dehon L., Dyrektorium duchowe Księży Najświętszego Serca Jezusowego, Warszawa 1997.Lettere circolari, Bologna 1954.

Dehon L., Dyrektorium duchowe Księży Najświętszego Serca Jezusowego, Warszawa 1997.Niepojęta miłość, tł. J. Stoszko, Warszawa 1995.

Diocese de Joinville celebra reconhecimento do padre Aloísio como Venerável pelo Vaticano,https://www.diocesejoinville.com.br/informa/diocese-de-joinville-celebra-reconhecimento-do-padre-aloisio-como-veneravel-pelo-vaticano-2023-02-23-16-19-35 (odczyt z dn. 17.10.2023 r.).

Diocese de Joinville pode ter um santo. Entenda o processo de beatificação do Padre Aloísio Boeing,https://www.diocesejoinville.com.br/informa/diocese-de-joinville-pode-ter-um-santo-2020-02-28-17-38-05 (odczyt z dn. 17.10.2023 r.).

Diocese de Taubaté. Bispos, https://diocesedetaubate.org.br/bispos/ (odczyt z dn. 17.10.2023 r.).

Dom Francisco abençoa a pedra fundamental, https://www.diocesejoinville.com.br/informa/dom-francisco-abencoa-a-pedra-fundamental-2021-04-28-16-27-37 (odczyt z dn. 17.10.2023 r.).

Dominguez Braille R., P. Aloísio Sebastião Boeing, scj è dichiarato Venerabile, https://www.dehoniani.org/it/p-aloisio-sebastiao-boeing-scj-e-dichiarato-venerabile/?action=print (odczyt z dn. 18.10.2023 r.).

Dominguez R., Aloísio Sebastião – kolejny krok w drodze na ołtarze, https://www.sercanie.pl/strony/aloisio-sebasti-o---kolejny-krok-w-drodze-na-oltarze (odczyt z dn. 17.10.2023 r.).

Espaço Padre Aloísio, https://www.padrealoisio.org.br/espaco-padre-aloisio/ (odczyt z dn. 17.10.2023 r.).

Falleur S., Cahiers. Conférences et sermons du Père Dehon aux novices (9 novembre 1879 – 21 octobre 1881), „Studia Dehoniana SCJ”, t. 10, Roma 1979.

Fraternidade Mariana do Coração de Jesus, https://www.flowcode.com/page/fraternidademariana?fbclid=IwAR0btN67MDeObnyKq1dFT22SXorfCtg7DvUIkT64Ynsna2AVrOwjEuFaHj0 (odczyt z dn. 18.10.2023 r.).

Fraternidade Mariana do Coração de Jesus, w: M. Janssen (red.), Venerável Padre Aloísio Boeing SCJ. Relatos de fé, Jaraguá do Sul 2023, s. 7.

Graças alcançadas, https://www.padrealoisio.org.br/categorias/gracas-alcancadas (odczyt z dn. 18.10.2023 r.).

Heck L., Amar como Jesus amou, „Mensageiro do amor. Informativo anual do Instituto Padre Aloísio” 4 (2022), s. 4.

Heck L., Caros amigos, „Mensageiro do amor. Informativo anual do Instituto Padre Aloísio” 4 (2022), s. 3.

Heck L., Nova sede e novos desafios, „Mensageiro do amor. Informativo anual do Instituto Padre Aloísio” 4 (2022), s. 14.

Heck L., Quem foi padre Aloísio Sebastião Boeing SCJ, Arch. SCJ Rzym.

História. Pai espiritual de uma multidão e da Fraternidade Mariana do Coração de Jesus, https://www.padrealoisio.org.br/historia/#1581765114466-b05972cf-b2f9 (odczyt z dn. 17.10.2023 r.).

Inauguração oficial do Espaço Padre Aloísio, https://www.diocesejoinville.com.br/informa/inauguracao-oficial-do-espaco-padre-aloisio-2022-07-15-10-24-26 (odczyt z dn. 17.10.2023 r.).

Jan Paweł II, Adhortacja apostolska Vita consecrata, Rzym 1996.

Padre Aloisio Sebastiāo Boeing SCJ. Biografia resumida, Arch. SCJ Rzym.

Poce A., Silvonei J., O brasileiro Aloísio Sebastião Boeing declarado venerável, https://www.vaticannews.va/pt/papa/news/2023-02/brasileiro-aloisio-sebastiao-boeing-declarado-veneravel.html (odczyt z dn. 18.10.2023 r.).

Primeira Missa Devocional dedicada do Servo de Deus Padre Aloísio do ano de 2023 acontece nesta terça,https://www.diocesejoinville.com.br/informa/primeira-missa-devocional-dedicada-do-servo-de-deus-padre-aloisio-do-ano-de-2023-acontece-nesta-terca-2023-01-16-14-41-00 (odczyt z dn. 17.10.2023 r.).

Relatos de graças, „Mensageiro do amor. Informativo anual do Instituto Padre Aloísio” 4 (2022), s. 8-9.

Suárez Codorniú C.L., Entrevista, „Mensageiro do amor. Informativo anual do Instituto Padre Aloísio” 4 (2022), s. 5.

Testemunhos, „Mensageiro do amor. Informativo anual do Instituto Padre Aloísio” 4 (2022), s. 18.

Venerável Servo de Deus Padre Aloísio Boeing SCJ. Biografia e oração, Arch. SCJ Rzym.

Venturelli M. L., Canonização: Padre Aloísio Boeing está cada vez mais perto de se tornar santo, w: M. Janssen (red.), Venerável Padre Aloísio Boeing SCJ. Relatos de fé, Jaraguá do Sul 2023, s. 5.

Venturelli M. L., Conheça o Espaço. Padre Aloísio um local de vivência de fé e devoção, w: M. Janssen (red.), Venerável Padre Aloísio Boeing SCJ. Relatos de fé, Jaraguá do Sul 2023, s. 6.

Venturelli M. L., O poder da fé. Graças intercedidas por Padre Aloisio mudam vidas de fiéis w: M. Janssen (red.), Venerável Padre Aloísio Boeing SCJ. Relatos de fé, Jaraguá do Sul 2023, s. 3.

Visite o local do Venerável padre Aloisio. Paisagens que enchem os olhos fé que alimenta o coraçāo!, Arch. SCJ Rzym [2023].

Zanghelini D., Padre Aloísio é lembrado como exemplo de serenidade, „O Correio do Povo” 5378 (22/23 de abril 2005)(2005), s. 8.


[1] Jan Paweł II, Adhortacja apostolska Vita consecrata, Rzym 1996, 22.

[2] Por. C. L. Suárez Codorniú, Entrevista, „Mensageiro do amor. Informativo anual do Instituto Padre Aloísio” 4 (2022), s. 5.

[3] Z dziewięcioosobowej grupy rodzeństwa, oprócz ks. Alojzego, siostra Serena – zakonnica oraz brat Henryk – kapłan także poświęcili się służbie Bożej. Por. D. Zanghelini, Padre Aloísio é lembrado como exemplo de serenidade, „O Correio do Povo” 5378 (22/23 de abril 2005)(2005), s. 8.

[4] Por. Padre Aloísio Sebastião Boeing SCJ. Biografia resumida, Arch. SCJ Rzym, s. 1; L. Heck, Quem foi padre Aloísio Sebastião Boeing SCJ, Arch. SCJ Rzym, s. 1.

[5] Biskup André Arcoverde de Albuquerque Cavalcanti (1878-1955) – ordynariusz diecezji Valença (Rio de Janeiro) w latach 1925-1936, ordynariusz diecezji Taubaté (Sao Paulo) w Brazylii. Por. Bishop André Arcoverde de Albuquerque Cavalcanti, https://www.catholic-hierarchy.org/bishop/barcover.html (odczyt z dn. 17.10.2023 r.); Diocese de Taubaté. Bispos, https://diocesedetaubate.org.br/bispos/ (odczyt z dn. 17.10.2023 r.).

[6] Por. Padre Aloísio Sebastião Boeing SCJ. Biografia resumidadz. cyt., s. 1.

[7] Por. L. Heck, Quem foi padre Aloísio Sebastião Boeing SCJdz. cyt., s. 3-4.

[8] Czcigodny sługa Boży o. Leon Dehon urodził się 14 marca 1843 roku w La Capelle (Francja). Odbył studia prawnicze na paryskiej Sorbonie, które zakończył w 1864 roku, uzyskując doktorat z prawa cywilnego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1868 roku. Uzyskał doktorat z filozofii, teologii i prawa kanonicznego. Od 1871 roku pracował jako wikariusz w parafii Saint-Quentin, gdzie rozwijał szeroką działalność społeczną w duchu encykliki papieża Leona XIII Rerum novarum (1891). W 1878 roku założył Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego (sercanie). Zmarł 12 sierpnia 1925 roku w Brukseli. Por. M. Daniluk, Dehon Léon SCJ, w: L. Bieńkowski, F. Gryglewicz, R. Łukaszyk (red.), Encyklopedia katolicka, t. 3, Lublin 1995, kol. 1098-1099.

[9] Por. S. Falleur, Cahiers. Conférences et sermons du Père Dehon aux novices (9 novembre 1879 – 21 octobre 1881), „Studia Dehoniana SCJ”, t. 10, Roma 1979, s. 186-209. Podobne cele Instytutu Założyciel wymienia w swoim pierwszym liście okólnym z 20 grudnia 1882 roku. Por. L.Dehon, Lettere circolari, Bologna 1954, s. 11.

[10] Biskup diecezji Joinville w następujących słowach opisywał ks. Alojzego Sebastiana Boeinga SCJ: „Jego praca misyjna nie miała harmonogramu, pracował o każdej porze, nawet podczas posiłków. Ojciec Alojzy pozostawił wspaniały przykład życia i świętości, jest prawdziwym skarbem naszego Kościoła”. Cyt. za: D. Zanghelini, Padre Aloísio é lembrado como exemplo de serenidadedz. cyt., s. 8 (tłum. własne).

[11] Por. L. Heck, Quem foi padre Aloísio Sebastião Boeing SCJdz. cyt., s. 1.

[12] Por. L. Dehon, Niepojęta miłość, tł. J. Stoszko, Warszawa 1995, s. 25.

[13] L. Dehon, Dyrektorium duchowe Księży Najświętszego Serca Jezusowego, Warszawa 1997 (dalej: DSP), s. 96.

[14] Por. DSP, s. 104.

[15] Por. CELAM, Rio de Janeiro (1955). Iª Conferencia General del CELAM, https://www.celam.org/documentos/Documento_Conclusivo_Rio.pdf (odczyt z dn. 18.10.2023 r.), 3, 93.

[16] Por. CELAM, Documento de Puebla. III Conferencia General del Episcopado Latinoamericano, https://www.celam.org/documentos/Documento_Conclusivo_Puebla.pdf (odczyt z dn. 18.10.2023 r.), 282-303.

[17] Por. Visite o local do Venerável padre Aloísio. Paisagens que enchem os olhos fé que alimenta o coração!, Arch. SCJ Rzym [2023], s. [2].

[18] Ksiądz Alojzy Sebastian Boeing SCJ starając się o wybudowanie nowej siedziby dla nowicjatu, zdecydował się na poświęcenie wspólnoty formacyjnej Matce Bożej Fatimskiej, obiecując, że zbuduje ku Jej czci grotę, i prosząc, by Maryja wskazała miejsce, gdzie nowicjat ma być zbudowany. Por. L. Heck, Quem foi padre Aloísio Sebastião Boeing SCJdz. cyt., s. 1; D. Zanghelini, Padre Aloísio é lembrado como exemplo de serenidadedz. cyt., s. 8.

[19] Por. História. Pai espiritual de uma multidão e da Fraternidade Mariana do Coração de Jesus, https://www.padrealoisio.org.br/historia/#1581765114466-b05972cf-b2f9 (odczyt z dn. 17.10.2023 r.).

[20] Por. Venerável Servo de Deus Padre Aloísio Boeing SCJ. Biografia e oração, Arch. SCJ Rzym.

[21] Por. Fraternidade Mariana do Coração de Jesus, https://www.flowcode.com/page/fraternidademariana?fbclid=IwAR0btN67MDeObnyKq1dFT22SXorfCtg7DvUIkT64Ynsna2AVrOwjEuFaHj0 (odczyt z dn. 18.10.2023 r.); L. Heck, Quem foi padre Aloísio Sebastião Boeing SCJdz. cyt., s. 1-2; Fraternidade Mariana do Coração de Jesus, w: M. Janssen (red.), Venerável Padre Aloísio Boeing SCJ. Relatos de fé, Jaraguá do Sul 2023, s. 7; Visite o local do Venerável padre Aloísio. Paisagens que enchem os olhos fé que alimenta o coração!dz. cyt., s. [6].

[22] Por. Visite o local do Venerável padre Aloísio. Paisagens que enchem os olhos fé que alimenta o coração!dz. cyt., s. [6]. Wśród licznych świadectw dotyczących otrzymanych łask za wstawiennictwem ks. Alojzego Sebastiana Boeinga SCJ są podziękowania m.in. za uzyskane zdrowie, poczęcie i narodzenie dziecka, pracę, pomoc w uzyskaniu środków do życia (np. godziwej emerytury), wyzwolenie z uzależnienia. Por. Graças alcançadas, https://www.padrealoisio.org.br/categorias/gracas-alcancadas (odczyt z dn. 18.10.2023 r.); Relatos de graças, „Mensageiro do amor. Informativo anual do Instituto Padre Aloísio” 4 (2022), s. 8-9; Testemunhos, „Mensageiro do amor. Informativo anual do Instituto Padre Aloísio” 4 (2022), s. 18; M. L. Venturelli, O poder da fé. Graças intercedidas por Padre Aloisio mudam vidas de fiéis, w: M. Janssen (red.), Venerável Padre Aloísio Boeing SCJ. Relatos de fédz. cyt., s. 3.

[23] Por. L. Heck, Amar como Jesus amou, „Mensageiro do amor. Informativo anual do Instituto Padre Aloísio” 4 (2022), s. 4.

[24] 17 kwietnia 2021 roku podczas Mszy Świętej w 15. rocznicę śmierci ks. Alojzego Sebastiana Boeinga SCJ bp Francisco Carlos Bach poświęcił kamień węgielny miejsca pamięci poświęconego czcigodnemu słudze Bożemu. Wybudowane miejsce kultu zostało poświęcone 17 lipca 2022 roku również przez bp. Francisco Carlosa Bacha. Por. Dom Francisco abençoa a pedra fundamental,https://www.diocesejoinville.com.br/informa/dom-francisco-abencoa-a-pedra-fundamental-2021-04-28-16-27-37 (odczyt z dn. 17.10.2023 r.); Inauguração oficial do Espaço Padre Aloísio, https://www.diocesejoinville.com.br/informa/inauguracao-oficial-do-espaco-padre-aloisio-2022-07-15-10-24-26 (odczyt z dn. 17.10.2023 r.); L. Heck, Caros amigos, „Mensageiro do amor. Informativo anual do Instituto Padre Aloísio” 4 (2022), s. 3. 

[25] Por. Espaço Padre Aloísio, https://www.padrealoisio.org.br/espaco-padre-aloisio/ (odczyt z dn. 17.10.2023 r.); Inauguração oficial do Espaço Padre Aloísiodz. cyt.; L. Heck, Nova sede e novos desafios, „Mensageiro do amor. Informativo anual do Instituto Padre Aloísio” 4 (2022), s. 14; Visite o local do Venerável padre Aloísio. Paisagens que enchem os olhos fé que alimenta o coração!dz. cyt., s. [2-4].

[26] Biskup Irineu Roque Scherer (1950-2016) – ordynariusz diecezji Pernambuco w latach 1998-2007, a następnie diecezji Joinville w latach 2007-2016. Por. Bishop Irineu Roque Scherer, https://www.catholic-hierarchy.org/bishop/bscherer.html (odczyt z dn. 21.10.2023 r.); Bispos anteriores, https://www.diocesegaranhuns.org/institucional/clero/bispos-anteriores/ (odczyt z dn. 21.10.2023 r.); Conheça a nossa história, https://www.diocesejoinville.com.br/pagina/historia (odczyt z dn. 21.10.2023 r.).

[27] Por. Diocese de Joinville pode ter um santo. Entenda o processo de beatificação do Padre Aloísio Boeing,https://www.diocesejoinville.com.br/informa/diocese-de-joinville-pode-ter-um-santo-2020-02-28-17-38-05 (odczyt z dn. 17.10.2023 r.); L. Heck, Quem foi padre Aloísio Sebastião Boeing SCJdz. cyt., s. 1-6.

[28] Por. R. Domínguez, Aloísio Sebastião – kolejny krok w drodze na ołtarze, https://www.sercanie.pl/strony/aloisio-sebasti-o---kolejny-krok-w-drodze-na-oltarze (odczyt z dn. 17.10.2023 r.); Diocese de Joinville celebra reconhecimento do padre Aloísio como Venerável pelo Vaticano,https://www.diocesejoinville.com.br/informa/diocese-de-joinville-celebra-reconhecimento-do-padre-aloisio-como-veneravel-pelo-vaticano-2023-02-23-16-19-35 (odczyt z dn. 17.10.2023 r.).

[29] Por. R. Domínguez Fraille, P. Aloísio Sebastião Boeing, scj è dichiarato Venerabile, https://www.dehoniani.org/it/p-aloisio-sebastiao-boeing-scj-e-dichiarato-venerabile/?action=print (odczyt z dn. 18.10.2023 r.); A. Poce, J. Silvonei, O brasileiro Aloísio Sebastião Boeing declarado venerável, https://www.vaticannews.va/pt/papa/news/2023-02/brasileiro-aloisio-sebastiao-boeing-declarado-veneravel.html (odczyt z dn. 18.10.2023 r.).

[30] Por. Comunidade celebra venerabilidade de padre Aloísio Boeing, https://www.diocesejoinville.com.br/informa/comunidade-celebra-venerabilidade-de-padre-aloisio-boeing-2023-04-18-11-02-51 (odczyt z dn. 17.10.2023 r.); M. L. Venturelli, Canonização: Padre Aloísio Boeing está cada vez mais perto de se tornar santo, w: M. Janssen (red.), Venerável Padre Aloísio Boeing SCJ. Relatos de fédz. cyt., s. 5. W 2013 roku powstał Instytut Padre Aloísio, którego celem jest rozwój kultu czcigodnego sługi Bożego ks. Alojzego Sebastiana Boeinga SCJ oraz zbieranie środków na utrzymanie miejsca jego pamięci. Instytut gromadzi również osoby związane ze sługą Bożym oraz świadectwa dotyczące łask otrzymywanych za jego wstawiennictwem. Por. M. L. Venturelli, Conheça o Espaço. Padre Aloísio um local de vivência de fé e devoção, w: M. Janssen (red.), Venerável Padre Aloísio Boeing SCJ. Relatos de fédz. cyt., s. 6.

[31] Por. Visite o local do Venerável padre Aloísio. Paisagens que enchem os olhos fé que alimenta o coração!dz. cyt., s. [6]. Modlitwa o beatyfikację czcigodnego sługi Bożego ks. Alojzego Sebastiana Boeinga SCJ: „Ojcze Wszechmogący, Boże miłości i miłosierdzia! Ty posłałeś swojego Syna, aby zbawił świat. W swojej Opatrzności powołałeś wielu, a wśród nich także Twojego sługę, o. Alojzego, do kontynuowania dzieła Twojego Syna. Jako wierny kapłan Serca Jezusowego przyjmował, doradzał i błogosławił, jako ojciec i przyjaciel, starając się doprowadzić wszystkich ludzi do spotkania z Twoim Eucharystycznym Synem Jezusem Chrystusem i Dziewicą Maryją. Przyjdź do nas, Ojcze Przedwieczny, i pomóż nam być świadkami Twojej dobroci i miłości wobec naszych braci oraz udziel nam za wstawiennictwem o. Alojzego potrzebnych nam łask (…). Wszechmogący Boże, wsław swego sługę, o. Alojzego, w nagrodę za wszelkie dobro, jakie uczynił w ciągu swego długiego życia, na cześć i chwałę Trójcy Przenajświętszej. Amen”. Primeira Missa Devocional dedicada do Servo de Deus Padre Aloísio do ano de 2023 acontece nesta terça, https://www.diocesejoinville.com.br/informa/primeira-missa-devocional-dedicada-do-servo-de-deus-padre-aloisio-do-ano-de-2023-acontece-nesta-terca-2023-01-16-14-41-00 (odczyt z dn. 17.10.2023 r.); Venerável Servo de Deus Padre Aloísio Boeing SCJ. Biografia e oraçãodz. cyt. (tłum. własne).